שמאי מקרקעין

תפקידו של שמאי מקרקעין הוא להעריך את שוויו הריאלי של הנכס.

שמאות מקרקעין היא מקצוע חופשי שקיים במרבית המדינות של העולם החופשי, כאשר העיסוק בו מותנה בהכשרה ובחינות רישוי. מקצוע השמאות מוסדר במסגרת החוק ומוסדות החוק השונים והוא כפוף למערכת המשפטית.

שמאי מקרקעין מקצועי צריך להתמצא בתחומים רבים ביניהם בשוק המחירים, במערכת מיסוי מקרקעין, הנדסת בניין, כלכלה ועוד.

שמאי מקרקעין נחוץ במקרים רבים ועבודתו נעשית מול מוסדות ומול אנשים פרטיים, בין היתר, את שירותיו של שמאי המקרקעין דורשים קבלנים ויזמים, בעלי עסקים ופרטיים שבידיהם נכסי מקרקעין, מנהלי השקעות ועוד.

באילו מקרים יהיה צורך בשמאי מקרקעין ?

  • לפני קניה או מכירה של דירה- על מנת לאמוד את הערך ריאלי של הנכס שלכם חשוב מאד להעזר בשירותיו של שמאי מקרקעין משום שהוא היחיד שיוכל לספק את המידע המקצועי והאמין ביותר בדבר שוויו הריאלי של הנכס, בין אם אתם עומדים לרכוש אחד ובין אם אתם מעמידים את הנכס שלרשותכם למכירה.
  • לפני ניצול זכויות בנייה- במידה ויש לכם זכויות בניה על קרקע או על נכס, שמאי מקרקעין יוכל להעריך את העלויות הרלוונטיות למימושן.
  • שינוי ייעוד של נכס או קרקע- שינוי יעוד של נכס חייב לקבל אישורים רלוונטיים, כאשר במקרים שבהם יהיה רצון לשנות ייעודו של נכס ממסחרי או תעשייתי לנכס למגורים יהיה, בן היתר, על בעל הנכס לעמוד בהפרשי עלויות. רק שמאי מקרקעין יוכל להעריך את העלויות הריאליות של הנכס שלכם ושל העלויות שתדרשנה על מנת לשנות את יעודו.
  • שימוש חורג- אנשים רבים מבצעים שימוש חורג בנכס שלהם, בין אם מדובר על שינוי ייעוד שאינו קיבל את האישורים הראויים ובין אם מדובר על תוספי בניה שאין עבורן זכויות. ליווי של שמאי מקרקעין בתהליך לא יבטיח לכם חסות חוקית, אך כן יוכל לשפוך אור על העלויות האפקטיביות של הבנייה.

כיצד מעריך השמאי את שווי הנכס ?

למעשה, אין גישה אחת אבסולוטית לחישוב ערך הנכס ומאחר ומדובר על חישוב מכלול של פרמטרים גם הגישות לעבודה הן שונות. בשטח ניתן למצוא שלוש גישות מרכזיות לעבודתו של שמאי המקרקעין.

השוואה- בחישוב ערך הנכס על פי גישת ההשוואה, שמאי המקרקעין מבצע השוואה בין מחירם של נכסים דומים, תוך ביצוע התאמות רלוונטיות לנכס המדובר.

עלות- גישת העלות לוקחת בחשבון את עלות הקרקע ועלות הבנייה של נכס תוך התחשבות גם ברווח והוצאות המיסים על המקרקעין.

תקבולים- גישת התקבולים משערכת את הנכס תוך חישוב כל התקבולים שתקבלו מהמקרקעין בעתיד, כלומר חישוב גובה דמי השכירות שיתקבלו עד עולם מהנכס, באופן יחסי לערך הכסף בזמן הווה.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *