ביטוח משכנתא – לדעת לעשות את החישובים הנכונים

זוגות צעירים חוסכים לא פעם שקל ושקל, בשביל להגיע למצב בו יהיה להם סכום כסף מכובד אשר ישמש כהון עצמי לנטילת משכנתא. רק כאשר הם יגיעו להון הזה, הם יוכלו לחשוב על רכישת נכס שישמש אותם כבית.

מן הסתם הם חושבים על התהליך הזה לאורך זמן, הם מתכננים אותו היטב. יש מי שמתחיל קודם בחישובים כלכליים, כמה כסף עומד לרשותם וכמה כסף יהיה להם אחרי שההורים יעזרו וכן אחרי שהם ייקחו משכנתא. אחרים מתחילים קודם בחיפוש אחר בית בסביבה שמתאימה להם, ורק אז הם בוחנים מה הן האפשרויות הכלכליות שעומדות לרשותם.

העניין הכספי הוא הרבה מעבר למשכנתא עצמה. יש גורמים שונים שנלווים לכך, כידוע, ועל כן צריך לעשות חישובים מקיפים על כל הדברים גם יחד.

הכוונה לפוליסת ביטוח משכנתא אשר חייבים לקחת על פי דרישת הבנק ברגע שחותמים על משכנתא, הכוונה להשכרת שירותיו של עורך דין שילווה את התהליך, אם בוחרים להשתמש במתווך אז יש צורך גם לשלם עבור שירותיו, יש תשלומי מסים שונים ועוד.

מן הסתם, ביטוח משכנתא כמו אלמנטים וגורמים נוספים שנלווים לתהליך, עולים לא מעט כסף, אך עם זאת לא חייבים לבחור את האופציה הראשונה. אפילו במקרה של ביטוח משכנתא שהבנק מחייב אותנו לקחת, עדיין, עומדת לרשותנו הזכות לרכוש פוליסה בחברת ביטוח או דרך סוכן, ולהציג אותה בפני הבנק ויהיה עליו לקבל אותה. זה חשוב לדעת מאחר וכך אנחנו יכולים לחסוך לא מעט כסף.

באופן כללי, כמו במקרים רבים אחרים בחיים, המשחק הוא לעשות את החישוב הנכון ולראות כיצד אנחנו יכולים לחסוך בעלויות, מתוך כוונה שנשלם פחות, בין אם זה בטווח הקצר ובין אם זה בטווח הארוך. צריך לומר, החישוב לא יכול להתבצע לאורך זמן ממושך, כלומר, סביר להניח שאנחנו לא נוכל לבנות תוכנית שתחשב כמה נרוויח עוד עשר שנים, אך היא כן תוכל לבדוק, כמה יישאר לנו לשלם מתוך המשכנתא ואלמנטים אחרים שקשורים אליה, ואיך זה ישפיע על איכות חיינו באותה נקודת זמן.

כיצד עושים את החישוב הנכון

בין אם זה לגבי ביטוח משכנתא ובין אם זה לגבי המשכנתא עצמה או כל דבר אחר שנלווה לרכישת המבנה. אנחנו צריכים לבחון כמה כסף נותר לנו לשלם אחרי שאנחנו מורידים מסכום הנכס את ההון העצמי ואת כל התשלומים שעלינו לבצע בתחילת הדרך, תשלומים חד פעמיים שלא יחזרו עוד.

לאחר מכן, עלינו לבחון ביחס למשכורת הנוכחית שלנו, עם קצב עלייה מסוים, וביחס להוצאות שלנו, שוב עם רמת עלייה מסוימת ככל שחולפות השנים (בוודאי במקרה ואין לנו ילדים ואנחנו מתכוונים להביא), אל מול גובה התשלומים.

בכל מקרה, אנחנו נצטרך לחשב את נקודת הקיצון השלילית, כלומר להגזים לכיוון הסכום הגבוה, כך יהיה לנו הרבה יותר קל להגיע אל תוצאה שתהיה קרובה למציאות.

 

 

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *